DREVODOMY OD NÁS SÚ TÁ SPRÁVNA VOĽBA

Neponúkame Vám len nové bývanie. Drevodomy od nás sú zárukou zdravého bývania a najvyššieho komfortu nielen pre Vás, ale i pre niekoľko ďalších pokolení. Naše drevodomy majú v porovnaní s murovanými domami úplne odlišnú atmosféru. Získate príjemnú, nezameniteľnú a všadeprítomnú vôňu dreva, nevšednú a osobitú architektúru. Očarí Vás rozmanitosť detailov drevenej stavby, hra svetla a tieňov, vzdušnosť, elegancia štruktúry dreva.

Aj keď drevodomy majú v porovnaní s klasickými murovanými domami veľa výhod, slovenské rodiny stále preferujú rodinné domy z tehál či kvádrov. Neuvedomujú si, že tieto materiály patria k tým drahším a náročnejším na výstavbu. Presvedčte sa sami, že drevo, ako stavebný materiál je kvalitný, ekologický, zdravý a lacný materiál na stavbu rodinného domu.

Sú jedinečné svojím nezameniteľným vonkajším aj vnútorným vzhľadom a zdravým vnútorným prostredím. Drevodomy sa najviac hodia do horského a podhorského prostredia, ale uplatnenie nájdu i v nižšie položených oblastiach. Sú ideálne nielen ako rekreačné objekty, ale aj na trvalé bývanie ako rodinné domy. Radíme ich do kategórie nízkoenergetických domov, ktoré vyhovujú súčasným požiadavkám na znižovanie energetickej náročnosti stavieb a ochranu životného prostredia.

V prospech výberu drevodomu hovorí viacero výhod:

 • drevo ako stavebný materiál sprevádza život človeka od nepamäti. Je ľahko dostupné, dobre opracovateľné, má vynikajúce vlastnosti, je príjemné na dotyk.
 • drevodomy sú stabilné a vyznačujú sa dlhou životnosťou
 • výrazná úspora času pri výstavbe drevených domov – dielo možno odovzdať do užívania v priebehu niekoľkých týždňov od začatia výstavby na stavenisku- táto rýchlosť má veľký význam pri financovaní stavby pomocou úveru
 • suchý proces výstavby a možnosť stavať celý rok
 • nižšia hmotnosť v porovnaní s murovanou stavbou
 • vynikajúce tepelno-izolačné a akustické vlastnosti drevodomov- efektívne vyrovnáva teplotu a vlhkosť vnútorného ovzdušia – výrazná energetická úspora, drevodomy zostávajú v lete chladné a v zime príjemne teplé
 • drevodomy sú stavané z prírodných materiálov sú preto vhodné pre ľudí, ktorí trpia alergiami alebo astmou
 • väčšia úžitková plocha z dôvodu tenších stien ( drevená stena hrúbky 10 cm nahradí 38 cm murovanú stenu)
 • z hľadiska protipožiarnej odolnosti sú drevodomy rovnako bezpečné ako iné typy stavieb
 • obnoviteľný stavebný materiál bez potreby fosílnych palív pri pestovaní
 • pri raste spotrebúva CO2 a priaznivo vplýva na prostredie
 • biologicky rozložiteľné a spracovateľné

Drevodomy z lepených hranolov

Drevodom z lepených hranolov je druh stavby, ktorý nie je časovo náročný na technologickú prestávku, teda na zoschnutie dreva (ako je to u stavieb z čerstvého dreva), ale je možné hneď pokračovať vo výstavbe. Kvôli tomu sa značne zníži celkový čas výstavby celého domu.

Výhody stavby z lepených hranolov:

 • stavba je stabilná, drevo nepraská a nekrúti sa, čo sú najhlavnejšie výhody konštrukčných hranolov
 • použitie ekologických a zdravotne nezávadných materiálov
 • krátka doba výroby
 • rýchla montáž domu
 • vysoká trvanlivosť a spoľahlivosť
 • lepený hranol odoláva vplyvom vlhkostných aj tepelných rozdielov a zachováva si rozmery a tvar
 • lepený hranol zaisťuje aj pri nízkej hrúbke steny veľmi dobrú tepelnú izoláciu , čo vidieť aj v nasledujúcom grafe porovnania izolačných vlastností drevenej steny s klasickou plnou tehlou.
 • nízka vlhkosť lepených hranolov, ktorá spôsobuje minimálne vedenie tepla cez hranol a tým zvyšuje jeho izolačné vlastnosti

Materiál použitý na stavbu

Pri stavbe drevodomov používame lepené zrubové profily hrúbky 80, 120, 160 a 200 mm. Podľa rohového spojenia zrubových profilov rozlišujeme spojenie na rybinu alebo spojenie preplátovaním s presahom.

Ako základný materiál sa používa smrekové drevo – lamely ktoré sa po narezaní dajú sušiť aby sa odstránila voľná voda spomedzi buniek. Po vysušení na vlhkosť v priemere 15% sa materiál hobľuje na polotovary, ktoré ďalej pokračujú cez nanášačku lepidla do lisu, kde sa po stlačia lamely do kopy pod tlakom 11MPa. V lise zotrvá materiál dve hodiny pri stálom tlaku a konštantnej teplote a vlhkosti prostredia.

Týmto spôsobom lepíme hranoly rôznych hrúbok a to:

 • 80mm-interiérové nenosné deliace priečka alebo záhradné domčeky a garáže
 • 120mm – interiérové nenosné priečky, malé záhradné chatky a domčeky na rekreáciu
 • 160mm – interiérové aj exteriérové nosné steny na domy a chaty
 • 200mm – exteriérové nosné steny domov zo zvýšenou izolačnou schopnosťou
 • väčšie priemery – nosné prvky použité pre väčšie rozpony

Po uvoľnení tlaku sa hrubý hranol musí nechať stáť minimálne 24 hodín a až potom sa sním môže ďalej pracovať.
Hrubý hranol sa ďalej opracováva hobľovaním v dvoch fázach:

 1. Odstránenie prebytočného lepu a skalibrovanie
 2. Finálne profilovanie prostredníctvom štvorstrannej profilovacej hobľovačky

Po tomto úkone je hotový zrubový hranol pripravený na poslednú fázu ktorá je výroba a konečné opracovanie. Na konečné opracovanie používame CNC obrábacie centrum, ktoré je priamo prepojené s projekčný softvérom a zabezpečuje presné a hladké opracovanie tesárskych spojov.

Drevodomy z našej produkcie sa stavajú systémom tzv. priamej konštrukcie

Všetky hotové drevené prvky stavby sú očíslované a skladajú podľa montážnych výkresov. Na hotovú, vopred pripravenú základnú dosku (platňu) sa ukotvia prvé drevá prislúchajúcich stien domu a presne sa zamerajú aby boli na správnom mieste. Potom sa už ďalej pokračuje v stavaní obvodových stien spolu s vkladaním izolácie s ovčej vlny medzi jednotlivé drevá, nosných priečok, konštrukcie stropu ak ju stavba obsahuje a namontujeme hotový krov. Všetky drevené prvky stavby sú očíslované a podľa montážnych výkresov. Nasleduje dokončenie strechy, montáž rozvodov,  dokončenie stavby do požadovaného rozsahu.

NÁVRHY PROJEKTOV

Ponúkame Vám drevodomy z lepených hranolov v rôznych typových prevedeniach. Ich výstavbu realizujeme na základe individuálnych požiadaviek každého zákazníka. Každý dom alebo chatu vieme prispôsobiť vašim špecifickým potrebám a predstavám.

Nech sa páči, prezrite si pozrite si niekoľko základných typov drevostavieb. Z nich si môžete vybrať svoj vysnívaný dom alebo sa návrhmi nechajte inšpirovať. S úpravami projektov alebo s Vašimi originálnymi návrhmi Vám radi pomôžeme.